Kıl Çadırı Özellikleri | Otantik Kıl Çadır: Kıl Çadır Üretim Firması | Kıl Çadır Kurulumu | Kıl Çadır Fiyatları

Kıl Çadırı Özellikleri

26 Şubat 2024, 22:07

Kıl Çadırı Özellikleri

glamping tent for the resort

KIL ÇADIRI ÖZELLİKLERİ?

En bilindik çeşitleri oba ve otağ kıl çadırıdır. Oba çadırları eski zamanlarda yaylalarda kalan Yörükler tarafından kullanılırken ota kıl çadırları padişahlar tarafından kullanılıyordu. Günümüzde ise oba kıl çadırları daha çok mesire alanlarında, çeşitli organizasyonlarda ve yaylalarda kullanılırken otağ kıl çadırları daha çok restoranlarda kullanılır. Oba kıl çadırlarını bir piknik kampında, düğün ve parti gibi organizasyonlarda görebilirsiniz. Bulunduğu ortama otantik bir hava veren oba kıl çadırları içinde kalanları da geçmişe götürüyor. Otağ kıl çadırlarını da lüks restoranlarda görebilirsiniz. Mekâna oldukça şık bir görüntü veren otağ kıl çadırları biraz daha gösterişli olduğu için zengin kesiminden insanlar bu çadırlarda yemek yemeye bayılırlar. Eski Türk boylarından Osmanlı Padişahlarına kadar önemini koruyan kıl çadır modelleri günümüzde de son derece geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ancak kıl çadırların kullanım alanları artık tek tip şeklinde değil çok geniş bir alana yayılıyor.

Kıl çadır öyle bir çadırdır ki insanlara sağladığı pek çok avantaj sayesinde Osmanlı döneminden bu zamana hiçbir değer yitirmeden gelebilmiştir. Kıl çadırları tamamen keçi kılından üretildiği için hiçbir şekilde su geçirmez, yanmaz ve eskimez. Kışın ayaz havalarında kâr yasa bile sizin çadırınız zarar görmez. Beklenmedik bir anda yangın çıksa bile çadırınız alev almaz, ufak tefek Hazarlarla yangını atlatabilirsiniz. Almış olduğunuz kıl çadırını uzun yıllar boyu kullanabilirsiniz çünkü kıl çadırları eskimez. Kıl çadırları yaz kış rahatlıkla kullanılır. Yazın çok sıcak havalarda bile tüyler genişleyerek içeriyi serinletirken kışın soğuk havalarda tüyler sıkılaşarak içeriyi ısıtır. Bu mucize eserinin sebebi tamamen keçi tüyüdür. Uzun süreli tatile giderseniz veya kalacak yeriniz yoksa gönül rahatlığı ile kıl çadırında uzun süre yayabilirsiniz. Kıl çadırlarının en güvenli yanı zararlı hayvanları kendinden uzak tutmasıdır. Kıl çadırına hiçbir şekilde yılan, akrep ve zararlı böcekler yaklaşamaz.

Kıl çadır çok eski zamanlardan günümüze gelen bir çadır türüdür. Osmanlı zamanlarında Yörükler tarafından yaylalarda kullanılan kıl çadırları günümüzde hala kullanılıyor. Kıl çadırı keçi kılından üretildiği için kıl çadırı ismini almıştır. Kıl çadırları %100 keçi kılından üretilir. İçerisinde başka hiçbir madde bulunamaz.​

☎️ 0544 694 78 02

Yörük Çadırı Üretim ve Montajı İçin Hemen Arayın


DİL SEÇİN
    EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish